Pravidla

StředoškolskáLiga.eu je vytvořena jako volejbalová liga smíšených družstev kluků a holek a proto se jí účastní 6-členné týmy, kde jsou zastoupeny minimálně dva studenti nebo studentky. Hrajeme na klasické volejbalové hřiště a pravidla jsou stručně vypsána níže.

Pravidla Středoškolské Ligy – herní řád

Hráči jsou studenti střední školy nebo víceletého gymnázia. Nemusejí být z jedné školy. Na začátku dané herní sezony se prokazují kartou studenta nebo jiným dokumentem, který to prokazuje a to na prvním turnaji, kterého se daný hráč aktivně účastní. Účast není omezena národností, barvou pleti ani zaměřením škol v ČR či jiném státě.

Hraje se na obdélníkovém hřišti o rozměrech 18×9 metrů, které je rozděleno na čtvercové poloviny střední čárou, nad níž visí jeden metr vysoká síť. Hraje na síti, kde horní hrana sítě vede ve výšce 2,43 metrů nad zemí – mužské kategorie.

Ke hře se používá kulatý míč z kůže či syntetické kůže. Oficiální hrací míč není určen.

Při turnajích ligy proti sobě hrají dvě šestičlenná družstva, kde každý tým musí na hřišti mít alespoň dva zástupce každého pohlaví (4+2, 2+4, 3+3)

Úkolem týmu je dostat míč na zem soupeřova pole, přičemž se smí míče dotknout maximálně třikrát, žádný hráč se zároveň nesmí míče dotknout dvakrát po sobě (blok se nepočítá).

Hraje se systémem na dva hrané sety do 25 bodů, vítězný tým musí mít převahu dvou bodů. Při stavu 1:1 na sety a stejném počtu míčů, má podávající družstvo v druhém setu právo „zlatého míče“ – pokračuje v podání, aby stav otočil ve svůj či soupeřův prospěch bodů.

Bodování: 2:0 – 3 body, (+)1:1 – 2 body, (-)1:1 – 1 bod, 0:2 – 0 bodů.

Každý tým může využít dva „time out“ za set, střídat se smí maximálně šestkrát za set s tím, že hráč se do hry smí vrátit pouze tím, že vystřídá hráče, který ho původně střídal

Dotknout se soupeřova pole nohou (chodidlem) je dovoleno za předpokladu, že část nohy zůstane ve styku se střední čarou přímo či nad ní. Dotek sítě je chyba v případě, kdy se hráč dotkne sítě, anténky, nebo síť využije jako podporu v souvislosti s hrou. Opět je tedy chybou jakýkoliv dotek se sítí, ale v souvislosti s hrou, např. – pokud se sítě dotkne blokař, ale útok je na jiné straně sítě, chyba to není.

Hráči nejsou pojištěni a každý se soutěže účastní na vlastní riziko.

Hráč se stává účastníkem turnaje StředoškolskáLiga.eu tím, že se přihlásí do turnaje v družstvu, zaplatí startovné, souhlasí se soutěžním řádem a s uchováváním osobních údajů – GDPR.